pondělí 27. června 2016

Redukce neboli hubnutí

" Musím zhubnout....Ježiš, ten špek...Ty kalhoty mi nedávno byly?!...Od pondělka fakt musím začít...To si nemůžu vzít na sebe!...Dnes poslední čokoláda a zítra jenom saláty..."

Myslím, že jsme se poznali všichni :-). Znám asi jen " 1%" spokojených lidí se svojí postavou a ani já se do ní nemohu počítat. Hubnutí je neustále aktuální téma....

Začnu nejdřív u sebe...Jak už je známo, ještě před pár lety jsem vážila kolem 80 kg, žádný sport, žádná zdravá strava a zdravý životní styl. Věděla jsem, že jsem oplácaná. Mé kamarádky oblékaly o 3 velikosti menší oblečení, nosily upnuté tílka a já radši nosila černé leginy a velkou košili.... a to i v létě. Popravdě musím říct, že jsem to vlastně ani pořádně neřešila. Byla jsem přece "tlustá" už od malička...
Když mi bylo asi 15 let, onemocněla jsem angínou a shodila několik kilo. Poslouchala jsem od okolí věty typu: "Že ty si zhubla?"...A to se mi začalo líbit. 

Byla jsem v pubertě a o hubnutí jsem nevěděla vůbec nic. První věc, která mě napadla, bylo: ČÍM MÉNĚ BUDU JÍST, TÍM VÍCE BUDU HUBENÁ". To nemohlo dopadnout dobře....Potají jsem schovávala jídlo, utíkala z rodinných oslav a litovala každého snězeného sousta. Tohle naštěstí nemělo dlouhé trvání, v ten pravý čas si toho všimla mamka a bylo. Odjela jsem ke své tetě na prázdniny a začala jsem pěkně papkat :-). To co jsem shodila, jsem hodně rychle nabrala a ještě jednou tolik. 

Vždycky jsem litovala toho, že jsem přibrala. Snažila jsem se opět jíst málo, ale vždy to končilo stejně.
Přejídání, diety, deprese... stal se z toho začarovaný kruh. Každý den na váze, jestli zmizelo pár gramů, bagrování čokolád a sladkostí, nesmyslné diety a pláč. Na těle se objevovaly následky..špatná pleť, vypadávání vlasů, strie, ekzém atd. Tělo mi vracelo vše, co jsem mu udělala a ještě dnes, po několika letech, mi to má za zlé. ""Jak se chováš ke svému tělo, tvé tělo se chová k tobě"...


Trvalo hodně dlouho, než moje tělo pochopilo, že konečně dostává přesně, to co potřebuje. Především si musíte uvědomit, že nikdy to není cesta pouze na pár týdnů, měsíců, ale napořád. Je to změna celkového životního stylu a vás. 

Internet je plný rad jak zhubnout. Takže vám tu nebudu vypisovat základní věci typu: "Nejezte ve fast foodech, cukrovinky, tučná jídla, uzeniny apod.". Sami víme v dnešní době, co je a co není zdravé. 
Na internetu se můžete dovědět už cokoliv, ale nikdy a nikde není napsaná správná "dieta", která by byla vhodná pro všechny. 
Především jsou všude drastické, nesmyslné diety (Dukanova, Keto, Cambridge, Margitova...), které si zahrávají s vašim zdravím, nutí vás jíst pod bazální metabolismus a tají vám zaručený jojo efekt. 
Každý jsme jiný, máme jiné životy, jsme jinak aktivní a prožíváme jiné starosti. Vždy se zaměřte především sami na sebe a nekoukejte na ostatní. 


Základ vaší redukce je klidový bazální metabolismus neboli množství energie, které potřebuje vaše tělo pro životně důležité orgány jako je srdce, mozek, plíce a pro váš organismus. 
Zde se stává nejčastější chyba

Mnoho z vás se při dietách dostává až pod hranici BMR. Mozek začíná trpět nedostatkem energie a příjmem tuku, následně dává signál vašemu tělu, aby si uložil tuk a nespaloval jej. 
To znamená jediné. 

Při drastických dietách se nezbavujete tuku, ale svalové hmoty a vody. Nikdo nevydrží držet hladovky a začne jíst opět "normálně", tím pádem přibíráte mnohem více, než jste shodili a bohužel jenom tuk. Výsledek je jenom jediný a to, že jste se dostali opět na začátek a ještě v horší "podobě". 

Klidový bazální metabolismus není konečná fáze vaší energie. K němu se připočítává ještě výdej energie vaší přibližné denní aktivity. 

Mnoho z vás se stravuje pod svůj metabolismus a tím pádem se ani při velké snaze nedaří zbavit tukové vrstvy. I přes pravidelnou aktivitu, jídlo 3-5x denně se to nepohne. Proč? JÍTE MÁLO! 

Příklad: 
Žena "Bibi" 25 let, 170 cm a 65 kg, její aktivita je přibližně 1-2h denně (cesta pěšky do práce, nákup, schody, procházka se psem). 
Její BMR je cca 1475 kcal + denní aktivity cca 800 kcal. Její tělo vyžaduje 2275 kcal pro údržbu jejího těla a dostatek energie. 
"Bibi" se rozhodla, že bude držet dietu podle jednoho časopisu, kde vypsali denní jídelníček na 1200-1300 kcal. 
Po několika dnech už je nervózní, vystresovaná, hladová a bez energie. Po týdnu končí a znovu přibírá...

Pokud bude chtít "Bibi" zhubnout správně, musí snížit svůj celkový příjem maximálně o 300-450 kcal/ denně. To znamená, že bude muset jíst AŽ skoro 2000 kcal denně!
Jedině teď pochopí, že redukovat jde i příjemně bez jojo efektu, s maximální energií a dobrou náladou :-). 

A to platí pro vás pro všechny! 

Nezapomeňte samozřejmě i na správné rozložení sacharidů, bílkovin a tuků. Při redukci by jste měli snížit příjem sacharidů (35-40% z celkového příjmu)zvýšit příjem bílkovin (až na 30% z celkového příjmu) a rozhodně nevynechávat tuky! (25-30% z celkového příjmu). 

Například naše "Bibi" by měla mít při redukci denně cca 175g sacharidů, 150g bílkovin a 55g tuků. 

Jaké vybírat potraviny? 

Další důležité faktory k redukci: 
Malá rada na závěr :-)! 
Nevažte se. Údaj na váze je jenom číslo, které nic nedokazuje. To číslo neví, kolik vody v sobě máte, jaká je vaše svalová hmota a ani neví jestli probíhá nějaká hormonální neplecha. 

Koukejte na sebe do zrcadla, vyfoťte se, zkoušejte si menší oblečení, změřte si míry. Nečekejte na výsledky každé ráno, neplašte a nevzdávejte se! Když se probudíte s blbou náladou a s chutí se na všechno vykašlat, odpočiňte si, dejte si výjimečně něco dobrého, ale vstaňte druhý den s novou sílou! A POKRAČUJTE!


Nevíte si i tak rady? Nechte si ode mne sestavit jídelníček na míru! Více informací ZDE.


2 komentáře:

  1. Skvělý článek. Konečně někdo, kdo všechny ty informace píše lidsky - srozumitelně.

    OdpovědětVymazat
  2. Já v pubertě měla brambůrky a energy drinky na denním pořádku, sport jsem nesnášela a přesto jsem byla hubená. Pak jsem začala cvičit a našla si lásku ke sportu, začala se zpevňovat, váha šla nahoru, ale centimetry dolů. Tak jsem si vysnila fitness postavu, s čímž přišlo i řešení jídelníčku. A od té doby už tři roky tak nějak jenom přibírám. Takže bych ještě vypíchla nějaký psychický blok. Asi mám takové výčitky z občasného nezdravého jídla, že po něm a zároveň i po předešlé dřině přiberu. Ale začala jsem k tomu přistupovat tak, že jsem zdravá, dělám to pro sebe, abych ze sebe měla dobrý pocit a naučila se mít opravdu ráda. I když mám asi i určité genetické předpoklady a typ postavy, který přibírá po mém nejmilovanějším hřešení - sladkém, věřím, že jednoho dne, i s těmi velkými boky, širokým zadkem, nohy do X a až moc bohatým dekoltem budu spokojená :).

    OdpovědětVymazat