sobota 2. ledna 2016

Z mého facebooku: Promluva do duše

Milé dámy, krásné slečny...

pohodlně se usaďte a uvařte si čaj...Emotikona smile 

Denně mi chodí hodně dotazů, které se týkají redukce, cvičení, jídelníčků apod. 
Jelikož mě tohle naplňuje, hrozně ráda Vám na všechno odpovídám, pokud je to tedy možné, ale někdy bych vás všechny seskupila do jedné místnosti a pořádně vám promluvila do duše...Vaše věty plné zoufalství, ale i nesmyslů mi někdy ani nedají "spát“. 
Mám sto chutí zvýšit hlas, když čtu, jak sebe ponižujete, mám chuť "zabouchnout vám dveře" před nosem, když jste oprsklé, že vám nevypíšu své týdenní jídlo gram po gramu. Mám radost, co jste dokázaly a jsem šťastná, když mi hlásíte vynikající výsledky. Jenže někdy je to s vámi i „dost složité“ 

Emotikona smile.
"Rvu vlasy“ nad tím, když čtu, že se nedaří redukovat tuk s nastaveným příjmem 1100kcal/den nebo, že držíte sacharidové vlny, které jste si stáhly někde z internetu. Jenže pak si uvědomím, že jsem byla naprosto stejná. Na bývalém blogu jsem psala své poznatky o „sacharidových vlnách“, které jsem nikdy nevydržela déle než 10-14 dní...Kupovala jsem si v lékárnách různé „redukční“ tablety a naivně jsem si myslela, že ty křeče v žaludku jsou naprosto normální. 
Alespoň vám k tomu všemu něco řeknu.....

Sacharidové vlny: 
Jak už jsem psala, já sama jsem je držela asi dvakrát, v té době, kdy jsem o fitness či výživě věděla absolutně kulové...Věděla jsem maximálně to, že se jí pořád kuřecí a „hrozně rychle se po tom hubne“...Nikdy jsem nevydržela a nikdy jsem neměla trvalé výsledky...Neříkám, že sacharidové vlny jsou špatné, jen musí být správně nastavené. A hlavně přímo na míru a od někoho kdo tomu opravdu rozumí..
Nejčastější chyba u vln je ta, že si 80% ženských přečte někde nějakou diskuzi, jak „někdo“ drží vlny, shodil za týden 5kg a už se valí ta lavina....stáhnuto asi 12542364x...
Všechny se pouští do vln, kde jsou neustále skoro na nulových dnech, maximálně mají 150g sacharidů za den v týdnu a jak to pak vypadá? Jste unavené, vyčerpané, depresivní, přicházejí stavy slabosti, omdlévání....Proč? Je důležité si uvědomit jednu důležitou věc, jste „normální lidi“. Máte své povinnosti, práci, děti, tréninky...Každý jsme jiný, každý máme jiné starosti, jinou fyzickou i psychickou námahu, prostě jiný život...Maminka od dvou dětí nemůže držet sacharidové vlny, které jsou nastavené na mladou holku, která žije jenom pro sebe a pro fitness. Je rozdíl, chystat se na závody a normálně žít. 


Sacharidové vlny drží hlavně sportovci, kteří se chystají na závody. Potřebují pořádně odvodnit, aby ukázali své svaly v plné kráse...Není divu, že jsou sacharidové vlny oblíbené, když se v přípravě ukazují luxusní výsledky, vyrýsované svaly...ale jen do té doby, než je přestanou držet. Protože vždy se jejich tělesná hmotnost vrací, tak rychle, jak mizela. Sacharidové vlny způsobují dehydrataci, která je sama o sobě nebezpečná. Takže jednou větou, kašlete na vlny a radši se zaměřte na stravu jako takovou...Je mi jasné, že z toho máte hlavu kolem, jelikož "tááámhle trenér" říkal něco jiného...ale opět: "každý jsme jiný a každý si na to musí přijít sám" Emotikona smile.

Špatné nastavení denního příjmu, tuků apod...:

Dost často a to opravdu často, řeším dotazy, kdy mi všechny pláčou, jak 3 měsíce redukovaly a teď zase přibírají, i když vlastně jí pořád stejně...pořád stejně zdravě.
Chyba je hlavně v tom, že mnoho z vás si nastaví příjem ukrutně nízko. Například mám na starosti slečnu, která i při svém klidovém bazálním metabolismu kolem 1600kcal, přijímala pouze 1300kcal za den...dva dny drží, pak přijdou záchvaty přejídání...Nedivím se, tělo trpí a ukládá si každý kousek, který sní...
Nejdříve jste spokojené, vaše váha klesá neskutečně rychle, jenže pak přijde ten zlom. Váha vám začíná zase růst a někdy ještě více, než vám klesla. Při vaší „dietě“ vám nejdříve mizí svalová hmota, voda a sem tam nějaký ten tuk, ale při následném jojo efektu vám přibývá hlavně ta tuková vrstva..Takže jste na tom ještě hůř, než jste byly. A tomu já říkám „začarovaný kruh“. Neustále dokola se trápíte dietami, jíte minimálně, nechutná vám, deprese, špatné nálady, euforie, přejídání a opět jedete dokola...A jde to hůř a hůř...Setkávám se i s takovými, které to všechno nechají zajít opravdu daleko. Bojí se každého sousta, mají depresivní stavy jen proto, že občas zhřeší, bojí se mít doma třeba olej, srovnávají se s jinými, pláčou celou noc, že mají o kilogram na váze víc....Ale to, že jim padají vlasy, jsou průhledné jako zrcadlo, nemají energii do života, toho si ani nevšimnou...“hlavně, že mají zase o kilogram méně“...

Holky moje...Důležité je si uvědomit to, že zdraví máte opravdu jenom jedno. I když se trápíte, že máte nějaký ten špíček navíc, neznamená to, že musíte trpět. 

Důležité je hlavně změnit sami sebe. Ne jenom napovrch, ale i uvnitř. A tím by jste měly začít jako první. Uvědomit si, že „mít se rád“, je opravdu jedna z nejdůležitějších věcí. 
Začněte si věřit, vnímejte sebe i své tělo, vstávejte každé ráno s radostí. Žijeme jenom jednou a byla by škoda, kdybychom v tom našem životě zrovna „nesnášeli“ sami sebe. Pokud změníte pohled na sebe, všechno půjde hned jinak. Nesrovnávejte se s jinými... Každý jsme prostě jiný. To, že tamhle holka s pekáčem na břiše trénuje 6x týdně, neznamená, že i vy musíte být takové.
Posaďte se k diáři a naplánujte cvičení alespoň 3x týdně. Nemusíte se zrovna mučit v posilovně, když nechcete, stačí bohatě doma s pomocí nějakého videa na youtube. 
Dále si naplánujte nějakou tu dlouhou procházku, výlet na kole, návštěvu bazénu, projížďku na bruslích...cokoliv, hlavně buďte aktivní. 
Co se týká stravy, už minule jsem vám psala menší článek o bazálním metabolismu, takže doporučuji ještě jedou pročístEmotikona smile. Je opravdu důležité nejíst pod svůj bazální metabolismus. Hlavně nezapomínejte na vyvážený příjem živin- komplexních sacharidů, bílkovin a zdravých tuků. Nic z toho nevynechávejte! A hlavně se toho nebojte! .

Jak už jsem psala,ale ještě jednou: každý jsme jiný, takže nekoukejte na jiné. 

Jsem hrozně ráda, že mnoho z vás se chce změnit, chcete se zbavit nadbytečných tuků, být fit a záleží vám na to, jak vypadáte. Jenže tady platí pravidlo, vše s mírou! A jak se říká: "NEDRŽTE DIETY, JEZTE ZDRAVĚ".

Já sama se ráda koukám na ty "sexy holky", motivují mě, dávají mi impuls, ale netrápím se, že takhle nevypadám. Jsem spokojená hlavně proto, že jsem změnila sama sebe...uvnitř. Změnila jsem pohled na život, na pohyb a na jídlo. Ale to neznamená, že jsem dokonalá! Můj život není takový, jaký je vidět jenom na fotkách. Taky si zahřeším, taky jsem někdy lenochod, sem tam taky vidím ten pomeranč na zadku... Fotky jsou jedna věc a život druhý. Takže se neutápějte, že nevypadáte zrovna jak Michelle Lewin, ale změňte sami sebe. 


Mějte se rády, milujte pohyb, nebojte se jídla a změňte pohled na tenhle život...


6 komentářů:

 1. Denčo, svatá pravda... Mám asi zhruba představu, co slečny mohou psát a ne, že by je to omlouvalo, ale člověk dospívá a vidí věci jinak. Je skvělé, že se jim snažíš otevřít oči, fandím Ti a i jim, snad jim to pomůže si uvědomit to podstatné =)

  OdpovědětVymazat
 2. Tvůj blog je úžasný a články s fotkami jsou velkou motivací!
  Člověk se musí pořád učit. A nejlepším učitelem je sám život. I já jsem začala praktikovat různé diety, které zabíraly na pár dní. Poté přišlo přejídání a stal se z toho začarovaný kruh. Teď nepočítám ani příjem. Možná je to chyba, ale mě to vážně nebaví. :D Raději se zaměřuji na to co konzumuji a volím co nejpřírodnější produkty :)

  OdpovědětVymazat
 3. Skoda, ze nepises clanky casteji. Uvitala bych i random fotky jidel co si delas a tak :-)

  OdpovědětVymazat