čtvrtek 4. června 2015

Motivace ke změně

Denně mi do e-mailové schránky přijde několik psaníček, kde mě prosíte o pomoc s redukcí, s nadváhou a s jinými typy zoufalství.

..."Řekla jsem si dost, chci se změnit...Už si ani nevidím na palce na nohou...jsem nešťastná, jak vypadám...chtěla bych začít sportovat, změnit se...Proč se nic neděje, když se tolik snažím"....

Každý z nás si někdy prožil stejný pocit. Ten pocit, kdy jsem se na sebe podívali do zrcadla a řekli si, že se něco musí změnit...ať už po fyzické stránce nebo po té psychické. 

Jak jen začít? 


Jedna z nejdůležitějších věcí je motivace. Ať už je pozitivní a nebo negativní. Uvědomili jste si, že pro sebe chcete něco udělat. Nelíbíte se sami sobě, prožíváte depresivní nálady, závidíte ostatním, někdy to dojde tak daleko, že se z vás stane "hromádka neštěstí". Už víte, že tudy cesta nevede. Teď v sobě musíte najít ten hnací motor, který vás povede při této dlouhé cestě.
Začněte s realizací co nejdříve! Jste plní síly, chtíče a hlavně motivace. Zapojte svojí představivost, zavřete oči a myslete na to, jaké to bude. Vidíte se v létě ve vysněných šatičkách? Vytáhli jste konečně ty šortky ze dna skříně? Už se nestydíte chodit v létě v tílku? Cítíte ten adrenalin? Držte se ho!

Další věc, na které musíte zapracovat, je váš psychický stav. Pokud zapojíte pouze negativní myšlenky, moc daleko to nedotáhnete. Nikdo vás do ničeho nenutí a všechno je jenom vaše volba. Je blbost se do něčeho pouštět, když se vám nechce a "musíte". Brzy přicházejí výmluvy a tím se dostáváte opět do začarovaného kruhu "v pondělí začnu". Všechno je jenom o vás a o vašem myšlení. 

"Změňte myšlení a změníte celý svět!"


Přidat popisek


Tohle je dlouhá cesta, ať už je to redukce, či nabírání svalové hmoty...Nemůžete čekat, že za léta špatného stravování, vám vaše tělo poděkuje za měsíc. Bohužel, takhle to nefunguje...Vaše tělo je prostě tvrdohlavé a proto s ním musíte mít strpení.
 Je důležité si uvědomit, že žijeme jenom jednou a život si musíme užívat. Je zbytečné se trápit, plakat a devastovat si zdraví, jen proto, že nemůžete mít stejný pekáč buchet jako "tamta" bikinka. Proto musíte mít hlavně reálné cíle.
Ne všichni máme stejnou genetickou dispozici jako profesionální sportovci, škoda...ale můžeme se zaměřit na to, co ovlivnit jde. Snížit % tuku v těle, nabrat svalovou hmotu, zlepšit fyzickou zdatnost, naučit se správně stravovat, omezit kvanta čokolády, odolávat stresu, zbavit se bolesti zad apod. Hlavně stát nohama na zemi :-).

Pokud chcete zvítězit sami nad sebou, musíte se těšit ze všeho...Z nové stravy, pohybu a psychiky. Vzít si svůj diář a s nadšením si plánovat vaší změnu. Kolikrát týdně se budete věnovat sportu, jaký sport si vyberete, kdy si připravíte stravu na další dny, nákupy na trzích..cokoliv. Musíte se těšit na každý den ve vašem životě.Nikdo vám neříká, že je to lehká cesta, ale věřte tomu, že čím déle vydržíte, tím více to bude lehčí. Zamilujete si to! 
Ještě před pár lety bych si nad touhle větou odfrkla. "No jasně, nesnáším cvičení a budu to milovat, kecy." Já + zdravá strava + pohyb? To nešlo k sobě! Jenže jsem začínala, jako začnete vy zítra.
Sama vím, že začátky jsou těžké a popravdě jsem to nezvládla "na poprvé". Chodila jsem cvičit, pak jsem přestala, jedla jsem zdravě a po týdnu přestala...Jenže pořád jsem byla s velkým % tuku, depresivní a nešťastná. Musela jsem opět začít a vydržet! A našla jsem motivaci....v sobě.
I po letech si plánuji trénink, vaření, nákup jídla, relaxaci a těší mě to! Žádná povinnost, ale radost! A věřte, že i vy budete žasnout sami nad sebou.
To, že si jednou dáte při špatném dni čokoládu, neznamená, že všechno hodíte za hlavu, sníte rovnou tři tabulky a zítra zase. NE. Vy se musíte druhý den vzbudit a pokračovat ve vašem snu! Pokud vytrváte, uspějete. A VY TO DOKÁŽETE! Věřte si...

Společně to dokážeme. 

10 komentářů:

 1. Skvěle napsané. Mám radost, že jsi zpět. Každý tvůj článek budu hltat! :) Motivace je důležitá, já ji v sobě také našla, snad už nastálo. Začala jsem dokonce o hodinu dříve vstávat a chodím běhat. Je to neuvěřitelný pocit, když si ráno pak vlezu do sprchy a cítím se totálně napumbovaně a svěže! V práci pak vše také lépe zvládám a kupodivu mám více energie, než kdybych si o hodinu déle přispala :) Krásný den, Aneta ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Opravdu krásný motivující článek Denisko! :) ♥

  OdpovědětVymazat
 3. Milá Denisko, ten článek je opravdu moc hezky napsaný. Zrovna hledám svou motivaci. Díky psychickým problémům jsem hodně ztloustla, ale když jsem si dala hlavu do pořádku, podařilo se mi zhubnout asi z 85 na 72 kilo (při 175 cm). Ale bohužel, z mně neznámé příčiny, jsem se na této váze už několik měsíců "zasekla". Problém je ten, že mám velmi mnoho tuku (záleží to na přístroji, ale většinou okolo 37%), což je nejen nezdravé, ale i neestetické, co si budeme povídat. A já nevím, co se sebou mám dělat, na zdravou stravu už jsem si zvykla, ale pořád nedokážu navýšit tu aktivní hmotu těla. Nejspíš bude problém právě v té motivaci :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem fakt ráda, že tobě se to podařilo, je skvělé, to číst, že to prostě je možné...:)

  OdpovědětVymazat
 5. Opět krásný článek! :-D Už se moc těším na další :-DDD

  OdpovědětVymazat
 6. Skvely, ze jsi zpatky! :-))

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Denisko,
  jsem moc ráda, že ses zase vrátila k psaní blogu. Tvůj první blog jsem měla ráda a mám pocit, že tento budu milovat. Tvých rad a zkušeností, o které se s námi dělíš (ať už na FB nebo novém blogu) si moc vážím a děkuji ti za ně.

  Od doby, kdy jsem tě začala opravdu pravidelně sledovat (doby, kdy jsi začala žít fitness) jsem se díky tobě změnila jak psychicky (zbavila jsem se z velké části svého vnitřního negativisty), tak fyzicky (podařilo se mi shodit 20kg).

  Ano, je asi pravda, že jsem mohla shodit více, ale znáš to, sama jsi to řekla: „Začátky jsou těžké a nejde to hned na poprvé“. Prožila jsem mnoho recesí, kdy jsem si říkala, že to stejně nemá cenu, tak proč bych se měla snažit. Teď jsem, ale ráda, že jsem se přes ně dostala. I když stále ještě nevypadám, tak jak bych si přála, nevzdávám se a při špatných dnech se snažím hledat motivaci (to jsi mě naučila ty).

  Víš, určitě by se našli lidé, kteří by po přečtení tohoto… dalo by se říci: „Dopisu pro tebe“, měly řeči typu: „Co to žvaní? Jak ji asi tak mohla pomoct? Vždyť jen píše příspěvky na FB a vychloubá se svou postavou!“, na to, ale zvysoka kašlu. Vím, že je to hlavně o mě a mé snaze. Ty jsi, ale byla tou osobou, která mě nakopla, která mi otevřela oči a já si díky tobě uvědomila, že nemůžu čekat změnu, když jen budu sedět na zadku a nic neudělám. ZA TO TI DĚKUJI!

  Jinak ti samozřejmě přeji, aby se ti dále dařilo v sebe zdokonalování, v psaní blogu a celkově v životě. Jsi důkaz, že když se chce tak to jde.

  Míša.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak jsem se na Instagramu dočetla, že začínáš blogovat, hned jsem se musela podívat! :)
  Moc milý článek a hlavně plný pravd :) Není to jen o změně vnější, ale právě především té vnitřní :) A jak říkáš, není to povinnost, je to radost :) Kdyby mi před dvěma lety někdo řekl, že budu cvičit 6krát týdně a v klidu odolám alkoholu, čokoládě a guláši se šesti, asi bych si zaťukala na čelo a nechápala. Ale teď jsem tady a jsem za to šťastná! :)
  Moc se těším na další články, jsi skvělou inspirací a motivací :)

  worldaroundmissnothing.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat